Łysienie - Łysienie - wady i zalety najczęściej stosowanych metod leczenia

MEDserwis.pl > Łysienie >Łysienie - wady i zalety najczęściej stosowanych metod leczenia

Łysienie - wady i zalety najczęściej stosowanych metod leczenia

Standardowo każdego dnia tracimy około stu włosów ze stu tysięcy, które mamy na głowie. Obumierające włosy przechodzą w fazę telogenu, kiedy mieszek włosowy zanika, po czym regeneruje się (po ok. trzech miesiącach) i pozostaje w fazie wzrostu przez następne 2-3 lata. Jeżeli jednak na głowie pojawiają się prześwity i zakola, należy interweniować jak najszybciej. Łysienie może dotknąć każdego z nas, bez względu na płeć. Kiedy stracimy ponad połowę włosów, może być już za późno na skuteczną ingerencję medyczną.

Pierwszy krok to wykonanie badania zwanego trichogramem (z geckiego thrix – włos), w którym ocenia się stan włosa pod mikroskopem. Równolegle powinno się zrobić morfologię krwi, aby sprawdzić zawartość w niej hormonów i żelaza. Dzięki temu lekarze są w stanie ustalić przyczynę utraty włosów – czy jest to najpopularniejsze łysienie androgenowe, czy też na przykład plackowate, bliznowaciejące. Przy tym ostatnim, szansa na regenerację jest niestety znikoma. Możliwe jest także, że powodem przerzedzenia się włosów jest po prostu długotrwały stres i po jego ustąpieniu włosy odrosną same.
Najpopularniejsze jest łysienie androgenowe, spowodowane nadmiarem testosteronu, a konkretnie działaniem jego pochodnej dihydrotestosteronu, który osłabia mieszki włosowe i znacznie skraca fazę (tzw. anagen) wzrostu włosa. Jest ono odwracalne, co wcale nie oznacza że łatwe w leczeniu. Poniżej 6 najczęściej stosowanych metod radzenia sobie z tą przypadłością, wraz z ich zaletami i wadami.

1. Przeszczep włosów

Metoda polega na przeniesieniu włosów z jednego miejsca na drugie. Nie mamy zatem możliwości regeneracji cebulek i nie zmienia się liczba włosów, a jedynie miejsce, gdzie rosną. Włosy wycina się w formie cienkich pasków z tych obszarów, gdzie jest ich najwięcej i przeszczepia w miejsca, gdzie są najrzadsze. Technika ta nie znajduje zastosowania przy zaawansowanym łysieniu, gdyż nie ma wtedy skąd pobierać włosów.

2. Implanty włosowe

Zabieg polega na wszczepieniu sztucznych włosów. Niestety, choć jest to skuteczny sposób, implanty wyglądają nienaturalnie i przypominają perukę, dlatego ta metoda nie zyskała popularności.

3. Preparaty zewnętrzne

Czyli wszelkiego rodzaju odżywki, szampony. Podczas trwania kuracji istnieje stymulacja mieszków włosowych, jednak po jej zaprzestaniu następuje regres. Ponadto, odrastające włosy często są bardzo słabe.

4. Leki doustne

Taka kuracja polega na przyjmowaniu hormonów, które głównie hamują przemianę testosteronu na szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron. Efekty są widoczne, jednak minusem jest wpływ farmaceutyków na cały organizm i możliwość wystąpienia skutków ubocznych.

5. Mezoterapia

Jest to metoda polegająca na wprowadzeniu koktajli witaminowych bądź osocza bogatopłytkowego poprzez iniekcję. Skutki są zazwyczaj zadowalające, zwłaszcza w przypadku osocza, które pobudza do pracy komórki macierzyste w obrębie cebulki. Minusem jest bolesność zabiegu, gdyż owłosionej skóry nie da się znieczulić.

6. Laseroterapia

Do leczenia łysienia stosuje się lasery biostymulujące o małej mocy. Światło czerwone i podczerwone stymuluje metabolizm komórek, przez co pobudza włosy do wzrostu. Laser jest bezbolesny i bezpieczny, aż u 70% pacjentów obserwuje się widoczną poprawę. Istotne jest, że włosy nie tylko się zagęszczają, ale są także silniejsze i grubsze. Wadą tej metody jest konieczność codziennego korzystania z urządzenia przez cały czas trwania kuracji (pół roku). Aby ułatwić kurację, od września w warszawskiej klinice Triclinium będzie można wypożyczyć laser do domu.

Metodę leczenia łysienia powinno się dobierać indywidualnie. Warto wziąć pod uwagę to, że każdy organizm inaczej reaguje na zastosowane środki. Dobre efekty przynosi terapia skojarzona, czyli łączenie różnych kuracji. Dla przykładu, może to być mezoterapia osoczem bogatopłytkowym i laseroterapia. Najważniejsze jednak, aby po pomoc udać się jak najszybciej. Odpowiednio leczone, łysienie androgenowe jest procesem odwracalnym.

Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Łysienie

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9118 [cc_f] => 139 )