Łysienie - Łysienie dotyka również najmłodszych

MEDserwis.pl > Łysienie >Łysienie dotyka również najmłodszych

Łysienie dotyka również najmłodszych

Łysienie w świadomości większości z nas będzie problemem dotyczącym przede wszystkim mężczyzn w wieku dojrzałym – jak się jednak okazuje, przypadłość ta może dotykać także najmłodszych, nawet niemowlęta. W przypadku dzieci nie będziemy mówili jednak zazwyczaj o łysieniu androgenowym, czy też hormonalnym, najczęstszą odmianą wypadania włosów jest tutaj łysienie plackowate. Dlaczego nawet kilkuletnie dzieci mogą w dużym stopniu wyłysieć? Jakie są podstawowe przyczyny oraz objawy tej dolegliwości chorobowej? Czym można skutecznie leczyć dziecięce łysienie? Na wszystkie postawione przed chwilą pytania, postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu, do którego lektury serdecznie Cię zapraszamy.

Dlaczego moje dziecko łysieje?

Problem wypadania włosów u dzieci może mieć różne podłoże, najczęściej jednak głównym winowajcą są odziedziczone lub też wrodzone, związane z genami patologie chorobowe. To właśnie one prowadziły będą do występowania plackowatej odmiany łysienia.
Oprócz tego, powodem wypadania włosów u dzieci może być długotrwały kontakt z sytuacjami mocno stresowymi, przed którymi jest się ciężko uchronić, szczególnie kiedy nasza pociecha zaczyna przygodę z przedszkolem, czy też szkołą podstawową. Łysienie plackowate może zostać aktywowane także z powodu różnorodnych alergii, czy też braku poszczególnych substancji odżywczych w codziennej diecie malca.
Jak pokazują najnowsze badania, u części dzieci łysienie plackowate występowało będzie z powodu dysfunkcji tarczycy, są to jednak przypadki niezwykle rzadkie. Przez wiele lat uważano także, że łysienie plackowate jest związane tylko i wyłącznie z zaniedbywaniem higieny skóry głowy oraz występowaniem na jej powierzchni specyficznych pasożytów. Oczywiście, diagnoza ta w wielu przypadkach może okazać się skuteczna, nie powinniśmy jednak z miejsca zakładać, że nasza pociecha boryka się z problemem wypadających włosów, gdyż zaniedbywaliśmy ich właściwą pielęgnację oraz higienę.
U dzieci, szczególnie kilkuletnich oraz trochę starszych, bardzo często zauważana jest także trichotillomania, która wspomagała będzie proces wypadania włosów i doprowadzić może do ich całkowitej utraty. Schorzenie to objawiało będzie się w formie maniakalnej chęci do wyrywania z powierzchni głowy kosmyków i to całymi garściami. Jest to forma rozładowania napięcia, przynosząca uczucie ogromnego zadowolenia, co sprawia, że malcowi jest się jej niezwykle trudno oprzeć.

Główne objawy łysienia u dzieci

Kiedy wiemy już jakie mogą być jedne z głównych przyczyn wypadania włosów u najmłodszych, powinniśmy się skupić na charakterystycznych objawach dziecięcego łysienia. Chociaż w niektórych przypadkach może to być podnosząca się linia czoła i zdecydowany ubytek kosmyków na wysokości płata skroniowego, to w skrajnej większości przypadków, objawy wskazywały będą na problem z łysieniem plackowatym.
Do głównych cech tejże formy wypadania włosów, należeć będzie przede wszystkim pojawianie się na powierzchni głowy zaokrąglonych plam całkowicie pozbawionych włosów. Takowe obszary całkowitego wyłysienia mogą posiadać charakter okresowy lub też długotrwały i prowadzić w ostateczności do poważanych zaburzeń psychologicznych. Fragment łysej skóry dotknięty tą odmianą wypadania włosów nie jest teoretycznie w żaden sposób zmieniony, będzie ona mogła przybierać jednak podobną do łuski formę i stać się nienaturalnie gładka.
Chociaż u większości dzieci powstają pojedyncze i niewielkie plamy, to w niektórych przypadkach ich liczba może się dynamicznie zwiększać, doprowadzając ostatecznie do całkowitego wyłysienia, a nawet utraty włosów łonowych, rzęs, czy też brwi.

Jak leczyć łysienie u najmłodszych?

W przypadku, gdy nasza pociecha boryka się z formą łysienia charakterystyczną dla dorosłych, wtedy stosować będziemy dokładnie takie same metody – jako, że sytuacja taka ma miejsce niezwykle rzadko i najmłodszych dotyka przede wszystkim łysienie plackowate, to właśnie na jego leczeniu postaramy się skupić.
Specjaliści w przypadku leczenia plackowatego najczęściej polecali będą terapię farmakologiczną, w której zastosowanie znajdują na przykład leki hipotensyjne, tj. minoksydyl, czy też specyfiki przeciwko łuszczycy, z ditranolem na czele. Niestety, u niektórych dzieci zastosowanie tych związków może nie przynieść zadowalających efektów i doprowadzić do jeszcze bardziej obfitego wypadania włosów. W takim przypadku zalecane jest skorzystanie z metod fotodynamicznych i technik charakterystycznych dla fototerapii. Naświetlanie łysych obszarów przy zastosowaniu wiązki światła o odpowiedniej długości fali i odpowiednim promieniowaniu przyśpieszało będzie pracę cebulek włosowych i pozwala skutecznie rozwiązać problem łysienia plackowatego u ponad połowy małych pacjentów.
W przypadku gdy dziecko boryka się z problemem już od dłuższego czasu, a nam dalej nie udało się znaleźć skutecznego sposobu jego zwalczenia, wtedy powinniśmy zintensyfikować nasze działania, gdyż łysienie to dla dziecka straszliwa trauma, która może negatywnie odbić się na jego późniejszym, dorosłym życiu. W celu dokładnego zatuszowania postępującego łysienia plackowatego, warto sięgnąć między innymi po innowacyjną metodę niechirurgicznego uzupełniania włosów – z powodzeniem stosuje ją między innymi Klinika Handsome Men, która pomogła już niejednemu małemu pacjentowi. Implant Micro Derme 2 Gen, bo o tej metodzie właśnie mowa, pozwala na stuprocentowe odbudowanie włosów, które wyglądają naturalnie, oraz na odbudowanie samooceny malca borykającego się z łysieniem i przywrócenie uśmiechu na jego twarzy!

wszystkie artykuły o łysieniu Łysienie plackowate

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl