Skuteczne metody walki z łysieniem

lekarze specjaliści > Łysienie > Skuteczne metody walki z łysieniem

Specjaliści Radzą

Skuteczne metody walki z łysieniem

łysienie

Na temat łysych osób krąży wiele dowcipów, ale im samym na pewno nie jest do śmiechu. Jak wygląda pierwsza wizyta u dermatologa jeśli mamy problem z łysieniem?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dermatologa jeśli mamy problem z łysieniem?

Wypadanie włosów czy łysienie ma wiele różnych przyczyn, od prozaicznych po bardzo złożone. Leczenie zależy od przyczyny, stąd niezbędna jest wizyta u dermatologa. Po dokładnym zebraniu wywiadu medycznego na temat stanu zdrowia, istniejących chorób, przyjmowanych leków zleci on badania dodatkowe krwi, dokładnie zbada skórę owłosioną głowy. Na początku należy wykluczyć bowiem choroby skóry prowadzące do utraty włosów, takie jak rzadko już obecnie spotykana grzybica, choroby układowe, choroby krwi, tarczycy, przyjmowane leki – co wymaga odpowiednio ukierunkowanego leczenia.

Co najczęściej szkodzi naszym włosom?

Najczęstsza przyczyna łysienia u kobiet i u mężczyzn wiąże się z hormonami androgenowymi.
U mężczyzn predyspozycję do łysienia zazwyczaj dziedziczy się po dziadku ze strony mamy. Wcale nie oznacza to nadmiaru testosteronu w organizmie, ale wiąże się z zaburzeniami w jego przemianach, nadwrażliwością receptorów przy mieszkach włosowych na ten hormon, stresem i innymi czynnikami. U kobiet mechanizm jest podobny, jednak tu często przyczyną jest nadmiar męskich hormonów androgenowych, a u kobiet po menopauzie spadek poziomu hormonów żeńskich.U kobiet nigdy na tym tle nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, jednak przerzedzenie włosów może być bardzo nasilone.

Czy stres ma znaczenie w utracie włosów?

Stres to podstępny zabójca włosów. Pod jego wpływem obkurczają się mięśnie przywłosowe, które zaciskają naczynia krwionośne. Dochodzi wtedy do spadku ukrwienia, a tym samym odżywienia i utlenowania komórek cebulki włosa. Niedożywiony włos, łamie się , kruszy i wypada.

Czy są zabiegi, oprócz przeszczepu hamujące łysienie ?

Bardzo skuteczną metodą leczenia łysienia jest obecnie mezoterapia. Polega ona na wprowadzaniu za pomocą specjalnego pistoletu z cieniutką igiełką, substancji aktywnych w bezpośrednią okolicę mieszka włosowego. Nigdy drogą wcierania nie osiągniemy takiego stężenia jakie osiąga się w ten sposób, czyli wstrzykując. Przykładowo aplikowany do skóry preparat zawiera56 aktywnych składników: 13 witamin,24 aminokwasy, 5 minerałów, 4 koenzymy, 4 kwasy nukleinowe, 2 czynniki redukujące, 4 peptydy biomimetyczne. Dużą popularność zyskuje też mezoterapia czynnikami wzrostu komórkowego pozyskiwanymi z krwi, a dokładnie płytek krwi z osocza pacjenta. To bardzo silny bodziec stymulujący regenerację komórek mieszka włosowego. W przypadku klasycznej mezoterapii wykonujemy 6-8 zabiegów w odstępach tygodniowych, osocze wstrzykuje się co 3 tygodnie 3 do 5. razy. Włosy nie tylko zyskują energię, połysk, stają się grubsze, nie wypadają ale również zagęszczają się nieraz 2 – 3 krotnie w stosunku do stanu wyjściowego.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda dla osób łysych, aby uzyskać odrost muszą być zachowane choćby bardzo przerzedzone włosy.

Beata Kociemba
Dermatolog
Beauty Derm, Warszawa


Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl