Łysienie to poważny problem współczesnego społeczeństwa

lekarze specjaliści > Łysienie > Łysienie to poważny problem współczesnego społeczeństwa

Specjaliści Radzą

Łysienie to poważny problem współczesnego społeczeństwa

Łysienie to choroba, która najczęściej nie daje odczynów ogólnych dla organizmu i jest problemem dokładnie umiejscowionym na skórze głowy. Łysienie było zawsze problemem człowieka., lecz współczesność zmieniła wiele w tym zakresie- człowiek ma coraz słabsze włosy, współczesne trendy eksponują młodość i urodę, z piękną fryzurą.

W przypadku mężczyzn najczęściej dochodzi do łysienia androgenowego, w którym główną rolę odgrywa testosteron przekształcony w dihydrotestosteron (DHT). DHT niszczy mieszki włosowe, które stają się coraz mniejsze, a wyrastające z nich włosy są cieńsze i słabsze, aż w końcu mieszek zamyka się i bliznowacieje. Z takiego mieszka z blizną nie wyrośnie już żaden włos. Jednak sam proces zanikania włosa trwa dość długo. Jeszcze do pięciu lat po wyłysieniu jest szansa, że przy intensywnej kuracji włosy odrosną. A co jeśli włosy wypadły więcej niż pięć lat temu? Należy pomyśleć o uzupełnieniu włosów jakiś bardzo sensowny sposób – łysienie androgenowe sprawia, że od wysokości uszu przez całą potylicę pozostaje pas z włosami. Bardzo trudno zrobić uzupełnienie takich włosów, odpada peruka, tupet jest niebezpieczny, zawsze grozi tym, że w najmniej odpowiednim momencie spadnie. Pozostaje najbardziej nowoczesne uzupełnienie – implant na sztucznej skórze, który przylega tak ściśle do skóry głowy, że nie groźny mu ani deszcz, ani wiatr, ani pływanie wśród morskich fal. Zresztą ten sposób uzupełnienia włosów pozwala uzyskać idealny efekt nawet przy bardzo nietypowych ubytkach włosów.

Łysienie androgenowe dotyka również części kobiet mających problemy z wypadaniem włosów. Od niedawna jednak łysienie to nazwano, w odróżnieniu od łysienia androgenowego mężczyzn, Female Pattern Baldness - FPB U pań włosy wypadają zazwyczaj równomiernie na całej głowie. Jednak często, szczególnie w okresie menopauzy bardzo często widać skórę przez bardzo przerzedzone włosy. Dla każdej kobiety jest to poważny problem, a noszenie w tej sytuacji peruki pogorszy tylko sytuację, ponieważ peruka nie pozwala pozostałym włosom swobodnie oddychać. Pozostaje tu uzupełnienie nowatorską metodą na sztucznej skórze, która sprawdza się w wypadku łysienia rozlanego.

Naukowcy bardzo często podkreślają, że człowiek w końcu przegra walkę o piękne włosy i za jakieś 4 wieki ludzie będą po prostu łysi lub ze szczątkowymi włosami. Jednak na razie można zawalczyć o swoje włosy i przełamać wiele problemów powodujących łysienie.

Kobiety mają kilka okresów w swoim życiu, w których pojawiają się problemy z włosami. W okresie pokwitania najczęściej problem stanowią przetłuszczające się włosy i często pojawia się łupież. Następnie pojawiają się kolejne burze hormonalne – gwałtowne są te po urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ wiążą się z nagłym i to dużym spadkiem poziomu estrogenów. Wypadanie włosów pojawia się po około trzech, czterech miesiącach po spadku poziomu tych żeńskich hormonów. Zazwyczaj po 8-12 tygodniach sytuacja się normalizuje. Jeśli jednak tak się n ie dzieje, to warto odwiedzić trychologa w renomowanej klinice, czy przychodni i tam sprawdzić stan włosów, fazę w jakiej wypadają, co pomoże ustalić przyczynę problemu. Ostatnim, ważnym momentem sprzyjającym wypadaniu włosów u kobiet jest okres menopauzy. Ustaje wówczas praca jajników, które wytwarzają żeńskie hormony, a są one odpowiedzialne między innymi za stan włosów. Później organizm rodzi sobie w ten sposób, że pozyskuje nieco estrogenów z tłuszczu.

Bardzo często włosy wypadają z powodu silnego stresu. Ten stres powoduje, że włosy bardzo szybko z fazy wzrostu (która trwa do ośmiu lat) przechodzą w fazę odpoczynku, czyli telogenu. Stan spoczynku trwa do trzech miesięcy po czym włosy wypadają.

Bardzo przykrym schorzeniem jest łysienie plackowate, które pojawia się nagle i w szybkim czasie może doprowadzić do sporej utraty włosów. Często powiązane jest to ze stresem, ale najczęściej kojarzone jest z genami, ponieważ obserwacje prowadzą do jednego wniosku – łysienie plackowate pojawia się u osób, w których rodzinach występowały w przeszłości takie problemu.

Bardzo często czasową utratę powodują choroby zakaźne, a także te przebiegające z wysoką gorączką trwającą ponad dwie doby. Wiele zabiegów chirurgicznych przebiegających w narkozie powoduje czasową utratę włosów. W tych jednak wypadkach po pewnym czasie włosy odrastają.

Istnieje wiele schorzeń skóry głowy, które powodują czasową lub stałą utratę włosów. Zawsze, gdy pojawiają się jakieś zmiany na skórze głowy, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami z pozoru niewinne zmiany mogą oznaczać początek poważnych problemów – czasami jest to łysienie bliznowate, które może być następstwem zapalenia mieszka włosowego. Istnieją choroby, takie jak toczeń, które też jest powodem łysienia bliznowatego, które powoduje stałą utratą włosa

Na włosy poza tym czyhają różnego rodzaju grzybice, czy liszaje – większość z nich jest zakaźna i po prostu można „zyskać” w wielu salonach fryzjerskich, gdzie nie sterylizuje się narzędzi po każdym kliencie. Natomiast egzemy czy łuszczyca mają inne podłoże i chorzy nie są źródłem zakażenia. Choroby te jednak również powodują utratę włosów, jeśli zmiany pojawią się na skórze głowy. Czasami choroby alergiczne i ogólnie o podłożu immunologicznym, na przykład celiakia mogą powodować wypadanie włosów.

Włosy wypadać mogą z różnych powodów,. Najczęściej problemy pojawiają się wówczas, gdy kończy się młodość. Jednak problem z włosami miewają zarówno niemowlaki, jak i staruszkowie i zawsze trzeba zdiagnozować przyczynę i podjąć właściwe działanie.

wszystkie artykuły o łysieniu Łysienie u kobiet

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl