Łysienie plackowate jest chorobą którą dziedziczymy

lekarze specjaliści > Łysienie > Łysienie plackowate jest chorobą którą dziedziczymy

Specjaliści Radzą

Łysienie plackowate jest chorobą którą dziedziczymy

Łysienie plackowate (Alopecia areata) to jedno z tajemniczych schorzeń, które mimo wieloletnich badań nie odkryło do końca prawdy o sobie. Właściwie wszystko, o czym pisze się na ten temat jest zawsze jedynie przypuszczeniem. Leczenie odbywa się na zasadzie próbowania różnych metod i często nie jest wiadomo, czy zadziała terapia, czy akurat choroba cofnęła się samoistnie.

Jedna z najnowszych teorii mówi o immunologicznym podłożu choroby – dochodzi do autoagresji i system immunologiczny chorej osoby atakuje własne mieszki włosowe, co uniemożliwia jego rozwój i w efekcie włosy zaczynają wypadać – mieszki włosowe robią się bardzo maleńkie, niektórzy badacze potwierdzają, że maleńkie włosy jakie z nich wyrastają nie przekraczają granicy skóry. .

Jednak nadal pozostaje nierozwiązany problem – dlaczego zdarza się, że komuś, nagle większość włosów wypada w ciągu nocy? Dlaczego jednym chorym włosy odrastają same, zaś inni mimo najnowszych metod leczenia, naświetlania lampami nie ma żadnej poprawy.

Łysienie plackowate na pewno jest chorobą, którą się dziedziczy – są bowiem rodziny, które z pokolenia na pokolenie tego doświadczają. Jednocześnie jest to choroba ludzi młodych – osoby starsze rzadko chorują na łysienie plackowate.

Naukowcy i lekarze zauważyli wiele właściwości schorzenia – bardzo często choroba pojawia się lub cofa samoistnie w czasie ważnych przemian hormonalnych, bardzo często dotyka ludzi, u których rodzinie występują choroby alergiczne, egzema, bielactwo, tarczyca , cukrzyca, anemia złośliwa, wspomniane już dziedziczenie choroby. Często jako przyczynę choroby podaje się stres, ale bywa, że wywołuje ją długotrwały kontakt z chemikaliami.

Zauważono i potwierdzają to chorzy, że choroba nasila się zimą, natomiast latem jest więcej samoistnych odrostów włosów. W niektórych sytuacjach podejrzewa się nawet, że to bakterie i wirusy powodują wypadanie włosów.

Ogólnie opisać można łysienie plackowate jako schorzenie nieprzewidywalne i bez żadnych prognoz na wyleczenia. I chyba to, że lekarz nie może pacjentowi może podać nawet przypuszczalnej daty, ilości tygodni, czy miesięcy, po których nastąpić ma poprawa.

Leczenie polega jedynie na pobudzanie mieszków włosowych. Może to być lek hormonalny stosowany miejscowo w postaci kremu lub można nim wstrzykiwać sterydy w miejsca, z których wypadły włosy. Stosowany jest także Minoxidil – to lek stosowany również przy łysieniu androgenowym, stosowany jest także Anthralin – jest to maść dość silnie działająca.

Wielu chorych potwierdza skuteczność naświetlań – PUVA to lampa a ultrafioletem, przed zabiegiem łyse miejsca smaruje się najczęściej maścią 8-MOP – lekarze zauważyli, że lepsze wyniki osiąga się jeśli naświetla się całe ciało pacjenta.

W cięższych przypadkach stosowana jest immunoterapia -jest to leczenie całego organizmu, jest w miarę skuteczna, ale bardzo obciążająca.

Wiele osób preferuje metody naturalne - masaż głowy, akupunkturę,olejki lecznicze, okłady z roztworu aspiryny, tran – zresztą jest ich bardzo dużo i chory sam zazwyczaj stwierdza, co powinno mu pomóc.


wszystkie artykuły o łysieniu Łysienie to poważny problem współczesnego społeczeństwa

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl